Nie wiesz jak wybrać książkę na dzień chłopaka? Zobacz nasz poradnik!

Książki to bardzo popularne prezenty na dzień chłopaka np. gry. Ich wybranie jednak nie zawsze jest łatwe, często przysparzając darczyńcy wielu kłopotów. Niezwykle ważnym jest przecież trafienie w gusta obdarowanego, tymczasem w głowie często wcale nie pojawiają się trafione pomysły. Proces dobierania odpowiedniej książki na dzień chłopaka – i każdą inną okazję – można jednak znacznie uprościć, stosując się do kilku wskazówek.

Zwyczajnie; rozmowa

Bardzo często odpowiedni tytuł możemy uzyskać od samej osoby, której chcemy wręczyć prezent. Oczywiście – jeśli zależy nam na niespodziance – nie musimy pytać o to wprost. Czasami wystarczy sięgnięcie pamięcią w najbliższą przeszłość; rozmowę o interesującej premierze, ukazaniu się nowego tomu ukochanej serii czy rozmarzone westchnienie przy księgowej witrynie. Tematy te można również sprytnie wpleść do rozmowy, przy okazji ogólnej dyskusji o książkach. Kilkoma dobrze dobranymi pytaniami – chociażby o rozwijaniu zainteresowań czy opinii na temat danego autora – bardzo łatwo dojść do książkowych marzeń danej osoby.

Burza mózgu(ów)

Bywają sytuacje, w których trzeba zdać się na własną inwencję. Nieprecyzyjne oczekiwania czy brak jasnej “listy życzeń” mogą skutecznie uniemożliwić pozyskanie potrzebnych informacji w rozmowie. Warto spojrzeć wówczas chociażby na półki; spróbować znaleźć książkę, której jeszcze tam nie ma, a doskonale zgrywałaby się z posiadanymi już pozycjami. Jeżeli istnieje taka możliwość, dobrym pomysłem będzie również rozmowa z osobą doskonale znającą się na dziedzinie zainteresowań osoby, którą chce się obdarować, czy też posiadającą podobny gust literacki.

Inspirująca księgarnia

Na niesamowity przypływ pomysłów można liczyć przy odwiedzinach księgarni (także internetowej), czy nawet biblioteki. Przechadzając się między regałami i oglądając setki okładek, łatwo trafić na pozycję, która przykuję uwagę. Zbawienne okazują się zwłaszcza wszelkiego rodzaju rankingi “top 100”, półki z bestsellerami czy wystawy ze szczególnie polecanymi książkami.

Tagged , , ,